UTÓPIA č.1 (Aby naša ústava nebola len zdrapom papiera)

Autor: Milena Janovicová | 5.2.2015 o 22:05 | Karma článku: 7,43 | Prečítané:  446x

Povinnosťou vlády je dať ľuďom prácu, povinnosťou parlamentu je schváliť také zákony, aby ľuďom bolo umožnené nájsť si prácu a prácu vykonávať. Sú to povinnosti, ktoré im vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky.

Článok 35, odsek 3 Ústavy SR hovorí : „Občania majú právo na prácu. Štát v primeranom rozsahu hmotne zabezpečuje občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.“

K 31. decembru 2014 bolo na Slovensku evidovaných 373754 nezamestnaných, ktorým právo na prácu dané Ústavou Slovenskej republiky nebolo umožnené realizovať.

Pustíme sa do hľadania príčin. Prečo je to tak ? Tak základný zákon štátu garantuje občanom právo na prácu   a nakoniec taký počet občanov ako  jedno väčšie mesto, nepracuje. Kto je   vlastne zodpovedný   za tento stav? (okrem svetovej hospodárskej krízy, pravdaže)

Parlament prijal v roku 2004   Zákon  č. 5/2004 Z.z o službách zamestnanosti  a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Služby zamestnanosti  v zmysle tohto zákona sú systém inštitúcií a nástrojov podpory a pomoci účastníkom trhu práce pri hľadaní zamestnania, jeho zmene, obsadzovaní voľných pracovných miest a uplatňovaní aktívnych opatrení na trhu práce. A čo z toho? Znížil sa po roku 2004 počet nezamestnaných? Má tento zákon nejaký rukolapný výsledok? Za rukolapný výsledok by som považovala   to, že nezamestnaní v tomto štáte sú už len príživníci, lenivci, asociáli, ľudia bez pracovných návykov, tak 5-6 % občanov. Ale nie absolventi vysokých a stredných škôl, ľudia z dôvodu hromadného prepúšťania alebo z toho dôvodu, že žijú v regióne, o ktoré   investori ani nezavadia, nakoľko nie je vyhovujúca infraštruktúra. Zaujímavé je to, že na východnom Slovensku, kde v súčasnosti líšky dávajú dobrú noc a   sú   komunikácie katastrofálne, o diaľniciach ani nesnívať, železnica na Sninu a Svidník dodnes nie je, ale za socializmu tu boli veľké podniky ako napr. Vihorlat Snina či Chemlon Humenné. Aj cesty boli, aj infraštruktúra, aj Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach otvorili. Ľudia si založili rodiny, postavili domy a žili na úrovni. Nejako sa vtedy dalo aj tu pracovať a žiť, a teraz už len živoriť alebo cestovať za prácou do zahraničia.

Parlament teda schválil zákon, ktorý nemá žiaden viditeľný alebo hmatateľný dosah na zníženie miery nezamestnanosti. Namieste je otázka: načo je nám taký parlament, ktorý schvaľuje a stále novelizuje taký bezzubý zákon? Načo je taký   zákon, ktorý je nanič? Vláda SR ako výkonný orgán štátnej moci   a jej podriadené inštitúcie realizujú tento zákon, ktorého výsledok nie je hmatateľný alebo viditeľný. Miera nezamestnanosti je stále neprimerane vysoká.

Z tohto začarovaného kruhu vidím východisko len v tom, že každý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, keďže prisahal na Ústavu Slovenskej republiky, že ju bude plniť, mal by zobrať rozum do hrsti a mal by začať makať nad takým zákonom, ktorý skutočne zníži mieru nezamestnanosti. S tým, že keď toho nie je schopný, mal by, keďže si neplní svoju základnú povinnosť, buď prísť o príjem alebo odísť a dať miesto tým, ktorí vedia ako na to.

A vláda Slovenskej republiky a  Ministerstvo práce, sociálnych   vecí a rodiny by si mali všetci sadnúť a pracovať na pracovnej verzii zákona, ktorý pripraví podmienky, aby došlo reálne k zníženiu nezamestnanosti. A keď na to nemajú, tak buď prídu o príjem, alebo proste odídu   a dajú   miesto schopným, ktorí by túto úlohu zvládli.

Neviem si predstaviť, kto by všetkým nezamestnaným zaplatil, keby využili Ústavu Slovenskej republiky jej článok 46, ktorý hovorí :„Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.“ Ja na mieste celého parlamentu a celej výkonnej moci sa už dnes dávam poistiť, lebo keď sa to zosobní, tak môže dôjsť aj k zbedačeniu úradníkov celej zákonodarnej a výkonnej moci. A samosprávy pravdaže. Nezamestnaní vysúdia majland a všetci zamestnaní im to budú musieť zaplatiť zo svojho.

Možno je čas urobiť prieskum, koľko príslušníkov alebo sympatizantov súčasnej vládnej strany je medzi nezamestnanými. Predpokladám, že ani jeden, i keď tak rada by som sa mýlila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?