Prečo sa na Slovensku zväčšuje byrokratický aparát

Autor: Milena Janovicová | 18.2.2015 o 21:23 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1172x

Má to svoj dôvod. Akonáhle sa vymýšľajú nové  zákony a pridávajú sa ďalšie úlohy úradom, musia zákonite prijať väčší počet pracovníkov.Lebo tí súčasní by sa od naváľanej agendy zbláznili. Stačilo jedno týrané a utýrané dieťa/nebohá Lucka,pokoj jej dušičke/a začal sa hľadať vinník.

Samozrejme úradníci. Ako to, že neprešetrili, nevošli do bytu...Neprišli ešte raz, neboli nástojčivejší?! Nikoho nezaujímalo, že úradníci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradov práce majú neskutočnú agendu, kde riešia viditeľné prípady: zanedbávania povinnej školskej dochádzky, kriminálne činy mladistvých  do 18 rokov, sprevádzanie a umiestnenie maloletých utečencov bez sprievodu. Stačí, že maloletý nechodí do školy 15 hodín a nemá ospravedlnenie, už sa to hlási úradníkom a začína sa kolotoč výchovných opatrení.  A ešte vypracovanie individuálnych plánov, šetrenie a riešenie detí a ich práv pri rozvodoch a úradníci  ako kolízni opatrovníci maloletých  na súdoch.Sociálna  kuratela pre tých, ktorí vyšli z nápravnovýchovných zariadení...A to som spomenula, len tie najvypuklejšie činnosti. Ak úradníci nájdu aj zanedbané dieťa v rodine, z dôvodu chudoby, to znamená zo sociálnych dôvodov, nemôžu zasiahnuť ani nič podniknúť. Zákon o rodine im zaväzuje ruky. Ale na druhej strane Zákon o rodine situácie týrania a zanedbávania rieši.Podľa §38 Zákona o rodine  je možné obmedziť rodičovské práva rodičom, ak

a/žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života

b/ak rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv

a povinností nevykonávajú vôbec, alebo

c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

 

V odseku 4 : Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom alebo výkon rodičovských práv a povinností  i napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva,  súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.

Načo sa teda  vymyslela a   k 1.2.2014 nadobudla účinnosť novela zákona č. 600/2003Z.z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, kedy úradníci majú kontrolovať, čo sa deje s dieťaťom od 3 do 6 rokov veku ? Rodičia tak musia hlásiť, kde je to dieťa v tom čase. Zákon upravuje viacero zmien, pričom ustanovuje aj novú povinnosť oprávnenej osoby.

,,Oprávnená osoba podľa §2 ods. 1 písm. a) až c) a e) je povinná po dovŕšení troch rokov veku nezaopatreného dieťaťa oznámiť platiteľovi písomne alebo elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o toto nezaopatrené dieťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, počas trvania nároku na prídavok a príplatok k prídavku; to neplatí, ak starostlivosť o nezaopatrené dieťa zabezpečuje rodič nezaopatreného dieťaťa alebo osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu a ak táto osoba poberá materské alebo rodičovský príspevok.“

Úradníci oddelenia štátnych sociálnych dávok úradov práce,  sú zavalení agendou detských prídavkov, rodičovských príspevkov, príspevkov pri narodení dieťaťa, pri úmrtí a mnohých ďalších, to nespomínam agendu vyrovnávania dávok so štátmi Európskej únie, osobitného príjemcu...Úrady musia prijať ďalších pracovníkov, ktorí kvôli niekoľkým asociálom kontrolujú a šikanujú  tak všetkých rodičov detí od 3 do 6 rokov.

Len neschopný učiteľ v škole kvôli jednému prípadu zlyhania trestal celú triedu a vtedy sme to všetci brali ako blud.

A tento blud nám zväčšuje počet úradníctva. Zákony, ktoré sú stále komplikovanejšie...

A eventuálne, keby sa nedajbože stalo zas niečo podobné, kto by zas zodpovedal? Úradník štátnych sociálnych dávok? Že si v tom množstve agendy nevšimol, že tento mesiac rodina nenahlásila, kde je dieťa? A čo keď nahlásila a potom utýrala. Tak to už teraz neviem, koho by brali na zodpovednosť. Keď Zákon o rodine je stále platný a zodpovedný za dieťa je stále rodič.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?