Nezamestnanosť ako spúšťač duševnej choroby. Nezamestnanosť a rozpad rodiny.

Autor: Milena Janovicová | 9.4.2015 o 9:50 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  860x

Skutočné príbehy.

-Známi :

Mladá rodina. On, ona, dve deti, postavili dom. A potom sa to stalo. Prišiel o prácu. Prepúšťali. Ona na rodičovskom príspevku s druhým dieťaťom. Hypotekárny úver. Jemu „preplo“, zbláznil sa, stavy nepríčetnosti a bludy. Diagnóza : schizofrénia. Nezamestnanosť ako spúšťač duševnej poruchy. Súčasná situácia: On sa lieči, ale deti sa ho boja. Nechcú s ním zostať. Aj ona má z neho strach. Nevedia, ako  budú žiť ďalej.

-Matka- moja bývalá klientka, „cukrovkárka“:

  Harmonická rodina s tromi deťmi. Najstaršia dcéra vydatá, stredná – hendikepovaná, najmladší školák- II.stupeň ZŠ. Matka pracovala ako upratovačka. Otec nezamestnaný, našiel si prácu v Českej republike. Dochádzal na týždňovky. Jedného dňa sa neozval, telefón prestal dvíhať. Našiel si známosť a zostal tam- navždy. Matka s minimálnou mzdou, splácala pôžičku na byt, zaplatila nájomné a na živobytie jej nezostalo takmer nič. Výživné od neho žiadne, vraj oficiálne nepracuje, ale v skutočnosti na čierno vo firme priateľky. Do dvoch rokov sa jej zdravotný stav výrazne zhoršil: vysoký krvný tlak, cukrovka. Súčasná situácia : matka  zomrela na infarkt, zadĺžená.

-Známi :

 On, ona, dvaja synovia. Postavený krásny dom. Ona prišla o prácu pri prepúšťaní, odchádza na dvojtýždňovky do Rakúska, on pracuje za skoro minimálnu mzdu. Odcudzili sa. On začal popíjať. Súčasná situácia : Rozviedli sa, predali dom, žijú oddelene, on v podnájme, ona v kúpenom byte.

-Susedia :

 on pracoval s relatívne dobrým príjmom, vystavali pekný dom, ona, nezamestnaná,  odišla za prácou do Švajčiarska. Deti - dve dcéry. Odcudzili sa.  On si našiel priateľku. Veľmi nepekný rozvod. Obvinila ho, z pomsty, že je pedofil. Nepreukázalo sa to. Dievča následne skončilo s diagnózou „schizofrénia“. Teraz sú aj so sestrou v Anglicku.

Tieto príbehy sú len omrvinky ...Stačí sa  poobzerať.

Nezamestnanosť je ako mor, je to peklo na zemi. Keď žiť treba a niet z čoho. V SSM v Strážskom  prepúšťajú : od 23. marca do 30 júna príde o prácu 300 ľudí – to znamená ďalších  300 rodín s problémami, pred kolapsom,  na hranici rozpadu.

Ako to, že sa tento problém nerieši ako akútny, prioritný? Ale znásobuje sa  byrokracia a šikana chudobných!

Pozitívny záver : rozkvitli tulipány.

Poznámka : vopred ďakujem diskutujúcim, že ma neobvinia zo slaboduchosti, vymýšľania, pesimizmu....veď oni už vedia z čoho. Nie je to fikcia. Sú to  fakty. Nesúťažím o literárnu cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?