Komunitné centrá : áno alebo nie?

Autor: Milena Janovicová | 15.9.2015 o 10:11 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  673x

Pre ilustráciu sa podelím s tým, čo všetko chceli rómske deti robiť cez prázdniny v komunitnom centre, v ktorom pracujem:  

 

-chceme počítať príklady, chceme čítať, kto prečíta skôr, chceme písať diktát, chceme maľovať, temperami, chceme vyšívať,vystrihovať obrázky a lepiť koláže, chceme tancovať, chceme hrať pexeso, chceme hrať fubal, stolný tenis, skákať gumy, cukrík, aspoň dva ...Tie, ktoré majú problém so školskou dochádzkou, celé prázdniny od 7.00 čakali pred komunitným centrom na aktivity- často doškoľovacie, tvorivé.

V prvom ročníku sú  rómske deti cudzincami, slovenský jazyk, ťažký aj pre samotných Slovákov, je pre ne bariérou. Doma hovoria výlučne  rómskym jazykom. Dieťa šikovné, zručné, zvedavé, automaticky začne zaostávať a potom sa to s ním vezie, vôbec nemusí byť mentálne retardované a ani skončiť vzdelávanie v 6. ročníku.

Školský systém by mal vychádzať z faktu, že tieto deti sú de facto cudzincami.  Nastavený školský systém ich vylučuje už v začiatkoch vzdelávania. Výuka by mala začať v predškolskom veku, a to výuka slovenského jazyka. Kratšie hodiny a zmysluplná zmena činnosti, viac spojitosti s praxou, motivácia ako základ pre vzdelávanie, by určite priniesli lepšie výsledky v školskom vyučovaní.

Nenaučiteľné ? Nevzdelateľné? V  mnohých prípadoch  to nie je pravda. Systém vzdelávania je zlý a málopodnetné domáce prostredie, je osobitná kapitola.

Je čas sa zamyslieť, ako vzdelávať tieto naše deti, lebo aj ony sú naša budúcnosť.Tu! treba investovať peniaze, ktoré, ako sa ukazuje, v súvislosti s imigrantami,  sú.

Komunitné centrá? Perfektná myšlienka, budú pokračovať ďalej ?

P.S. Ďakujem všetkým, ktorí ma ušetria od vulgárnych nadávok.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?