Komunitné centrá : áno alebo nie?

Autor: Milena Janovicová | 15.9.2015 o 10:11 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  665x

Pre ilustráciu sa podelím s tým, čo všetko chceli rómske deti robiť cez prázdniny v komunitnom centre, v ktorom pracujem:  

 

-chceme počítať príklady, chceme čítať, kto prečíta skôr, chceme písať diktát, chceme maľovať, temperami, chceme vyšívať,vystrihovať obrázky a lepiť koláže, chceme tancovať, chceme hrať pexeso, chceme hrať fubal, stolný tenis, skákať gumy, cukrík, aspoň dva ...Tie, ktoré majú problém so školskou dochádzkou, celé prázdniny od 7.00 čakali pred komunitným centrom na aktivity- často doškoľovacie, tvorivé.

V prvom ročníku sú  rómske deti cudzincami, slovenský jazyk, ťažký aj pre samotných Slovákov, je pre ne bariérou. Doma hovoria výlučne  rómskym jazykom. Dieťa šikovné, zručné, zvedavé, automaticky začne zaostávať a potom sa to s ním vezie, vôbec nemusí byť mentálne retardované a ani skončiť vzdelávanie v 6. ročníku.

Školský systém by mal vychádzať z faktu, že tieto deti sú de facto cudzincami.  Nastavený školský systém ich vylučuje už v začiatkoch vzdelávania. Výuka by mala začať v predškolskom veku, a to výuka slovenského jazyka. Kratšie hodiny a zmysluplná zmena činnosti, viac spojitosti s praxou, motivácia ako základ pre vzdelávanie, by určite priniesli lepšie výsledky v školskom vyučovaní.

Nenaučiteľné ? Nevzdelateľné? V  mnohých prípadoch  to nie je pravda. Systém vzdelávania je zlý a málopodnetné domáce prostredie, je osobitná kapitola.

Je čas sa zamyslieť, ako vzdelávať tieto naše deti, lebo aj ony sú naša budúcnosť.Tu! treba investovať peniaze, ktoré, ako sa ukazuje, v súvislosti s imigrantami,  sú.

Komunitné centrá? Perfektná myšlienka, budú pokračovať ďalej ?

P.S. Ďakujem všetkým, ktorí ma ušetria od vulgárnych nadávok.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

PLUS

Ako dostať ministra za mreže? Učme sa od Rumunska

Rumunom sa darí bojovať s korupciou.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli štyria ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?