Paralelný svet alebo myšlienky jednej z 373 754 nezamestnaných

Autor: Milena Janovicová | 5.2.2015 o 11:08 | Karma článku: 9,57 | Prečítané:  1275x

Akonáhle sa v tomto štáte stanete nezamestnaným,stávate sa ľuďmi druhej kategórie a  musíte si vytvoriť novú identitu. Pokým ste boli v pracovnom procese, tak ste boli niekým, kto je potrebný, vážený, oslovovaný, pozdravený

Ak ste sa správali k ľuďom slušne, mali ste aj priateľov, známych, na narodeniny či  meniny zástup gratulantov so želaním všetkého dobrého a najlepšieho.  Keď však vyjdete zo systému týchto sociálnych väzieb, ocitnete sa vo vákuu. Najprv pocítite eufóriu z toho, že nemusíte znášať neúprimnosť a aroganciu niektorých ľudí, ktorým ste vadili už len tým, že ste. Nebolo ich veľa, ale ich zloba a závisť otravovali váš život a znechucovali vám prácu, ktorá vás napĺňala a bavila. Tešíte sa z pocitu voľnosti a slobody, môžete byť zas človekom, ktorý žije autenticky. Môže si urobiť poriadok vo veciach, venovať svoj čas svojim blízkym, koníčkom, študovať, čítať, vzdelávať sa.  Problém nastane vtedy, keď sa začne prikrádať pocit osamelosti, nebudete predsa otravovať ľudí, ktorí pracujú, majú rodiny, nevedia, kde im hlava stojí a ešte vy so svojou osamelosťou. A tak sa z človeka, ktorý rád chodil do práce, kamarátskeho, komunikatívneho, dobrodušného, stáva jeho tieň.  Zákonite  sa dostaví pocit izolácie a prehodnocovanie hlavne seba samého, potom každého a všetkých. K tomu si znova prečítate Dumasa a pozriete všetky filmové verzie Grófa Monte Christa. A vy viete, že stále existujú a prosperujú Danglár, Caderus i Villefort... Svet sa vám už nezdá dobrým miestom pre život, chceli by ste sa stať čím skôr tým prachom, na ktorý sa  tak či tak obrátite. Len kedy to bude! Potom si prečítate množstvo  príbehov, ako práve takáto situácia pomohla ľuďom chytiť druhý dych, stali sa úspešnými podnikateľmi, odišli za zárobkami do zahraničia, založili si živnosť a začali maľovať, vyšívať, a koľko ľudí je ťažko zdravotne postihnutých a bojujú...Zahanbíte sa. A vy tu nariekate nad rozliatym mliekom.

Aké sú perspektívy života  v meste, kde je viac ako 20 % nezamestnanosť a nie je žiadna ponuka miesta s vysokoškolským vzdelaním ani žiadna dôstojná pracovná ponuka? Môžete začať s podnikaním bez kapitálu? Zadĺžiť sa? Exekútor? Brŕ, to je samovražedné.  Máte nad päťdesiat, a tak žiadna ponuka miesta cez internetové stránky nepripadá do úvahy. Šmejdom, prepáčte obchodným zástupcom,  sa vám nechce byť za žiadnu cenu, vymývať mozgy ľuďom, prepáčte presvedčovať o finančných záležitostiach, na to si príliš vážite seba. Nevýhodou sa tak stáva vaša priviazanosť k rodnému hniezdu, k rodičom,deťom, súrodencom, ovláda vás  pocit zodpovednosti za ich zdravie a duševnú pohodu. Paradoxom je, že rodina, ktorá by mala byť vašou výhrou v živote sa  stáva bremenom, záťažou a tak žijete v bezvýchodiskovom prešľapovaní na jednom mieste. Nedá sa  predsa nechať len tak naverímboha starých a chorých rodičov a odísť za lepším zárobkom...V prípade odchodu,ako  sa potom vysporiadať so svojím svedomím? Ale ako žiť a vyžiť  z dávky v hmotnej núdzi? Zatiaľ neviem ako na to. Ale viem, že nie som sama,  je nás 373 754, slovom tristosedemdesiattritisíc sedemstopäťdesiatštyri! Vytvorme  paralelný svet tak, aby bol znesiteľný. Ozvite sa, vymyslíme niečo!Možno aj nejakú sociálnu utópiu, kde najdôležitejšia nebude mamona, ale  plnohodnotný a zmysluplný život. A ja dnes  začnem tým, že už nebudem strácať čas úvahami o nebytí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?