UTÓPIA č.1 (Aby naša ústava nebola len zdrapom papiera)

Autor: Milena Janovicová | 5.2.2015 o 22:05 | Karma článku: 7,56 | Prečítané:  454x

Povinnosťou vlády je dať ľuďom prácu, povinnosťou parlamentu je schváliť také zákony, aby ľuďom bolo umožnené nájsť si prácu a prácu vykonávať. Sú to povinnosti, ktoré im vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky.

Článok 35, odsek 3 Ústavy SR hovorí : „Občania majú právo na prácu. Štát v primeranom rozsahu hmotne zabezpečuje občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.“

K 31. decembru 2014 bolo na Slovensku evidovaných 373754 nezamestnaných, ktorým právo na prácu dané Ústavou Slovenskej republiky nebolo umožnené realizovať.

Pustíme sa do hľadania príčin. Prečo je to tak ? Tak základný zákon štátu garantuje občanom právo na prácu   a nakoniec taký počet občanov ako  jedno väčšie mesto, nepracuje. Kto je   vlastne zodpovedný   za tento stav? (okrem svetovej hospodárskej krízy, pravdaže)

Parlament prijal v roku 2004   Zákon  č. 5/2004 Z.z o službách zamestnanosti  a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Služby zamestnanosti  v zmysle tohto zákona sú systém inštitúcií a nástrojov podpory a pomoci účastníkom trhu práce pri hľadaní zamestnania, jeho zmene, obsadzovaní voľných pracovných miest a uplatňovaní aktívnych opatrení na trhu práce. A čo z toho? Znížil sa po roku 2004 počet nezamestnaných? Má tento zákon nejaký rukolapný výsledok? Za rukolapný výsledok by som považovala   to, že nezamestnaní v tomto štáte sú už len príživníci, lenivci, asociáli, ľudia bez pracovných návykov, tak 5-6 % občanov. Ale nie absolventi vysokých a stredných škôl, ľudia z dôvodu hromadného prepúšťania alebo z toho dôvodu, že žijú v regióne, o ktoré   investori ani nezavadia, nakoľko nie je vyhovujúca infraštruktúra. Zaujímavé je to, že na východnom Slovensku, kde v súčasnosti líšky dávajú dobrú noc a   sú   komunikácie katastrofálne, o diaľniciach ani nesnívať, železnica na Sninu a Svidník dodnes nie je, ale za socializmu tu boli veľké podniky ako napr. Vihorlat Snina či Chemlon Humenné. Aj cesty boli, aj infraštruktúra, aj Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach otvorili. Ľudia si založili rodiny, postavili domy a žili na úrovni. Nejako sa vtedy dalo aj tu pracovať a žiť, a teraz už len živoriť alebo cestovať za prácou do zahraničia.

Parlament teda schválil zákon, ktorý nemá žiaden viditeľný alebo hmatateľný dosah na zníženie miery nezamestnanosti. Namieste je otázka: načo je nám taký parlament, ktorý schvaľuje a stále novelizuje taký bezzubý zákon? Načo je taký   zákon, ktorý je nanič? Vláda SR ako výkonný orgán štátnej moci   a jej podriadené inštitúcie realizujú tento zákon, ktorého výsledok nie je hmatateľný alebo viditeľný. Miera nezamestnanosti je stále neprimerane vysoká.

Z tohto začarovaného kruhu vidím východisko len v tom, že každý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, keďže prisahal na Ústavu Slovenskej republiky, že ju bude plniť, mal by zobrať rozum do hrsti a mal by začať makať nad takým zákonom, ktorý skutočne zníži mieru nezamestnanosti. S tým, že keď toho nie je schopný, mal by, keďže si neplní svoju základnú povinnosť, buď prísť o príjem alebo odísť a dať miesto tým, ktorí vedia ako na to.

A vláda Slovenskej republiky a  Ministerstvo práce, sociálnych   vecí a rodiny by si mali všetci sadnúť a pracovať na pracovnej verzii zákona, ktorý pripraví podmienky, aby došlo reálne k zníženiu nezamestnanosti. A keď na to nemajú, tak buď prídu o príjem, alebo proste odídu   a dajú   miesto schopným, ktorí by túto úlohu zvládli.

Neviem si predstaviť, kto by všetkým nezamestnaným zaplatil, keby využili Ústavu Slovenskej republiky jej článok 46, ktorý hovorí :„Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.“ Ja na mieste celého parlamentu a celej výkonnej moci sa už dnes dávam poistiť, lebo keď sa to zosobní, tak môže dôjsť aj k zbedačeniu úradníkov celej zákonodarnej a výkonnej moci. A samosprávy pravdaže. Nezamestnaní vysúdia majland a všetci zamestnaní im to budú musieť zaplatiť zo svojho.

Možno je čas urobiť prieskum, koľko príslušníkov alebo sympatizantov súčasnej vládnej strany je medzi nezamestnanými. Predpokladám, že ani jeden, i keď tak rada by som sa mýlila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?