UTÓPIA č. 2 (Aby naša ústava nebola iba zdrapom papiera)

Autor: Milena Janovicová | 7.2.2015 o 14:00 | Karma článku: 5,88 | Prečítané:  529x

Ústava Slovenskej republiky rieši v čl. 35    právo na prácu a v čl. 36 aj    odmenu za prácu. „Zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky. Zákon im zabezpečuje najmä  právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im umožnila dôstojnú životnú úroveň...“

Odmena, dostatočná na to, aby umožnila dôstojnú životnú úroveň. Keď si to človek prečíta, každému je  všetko hneď jasné. Ale keď sa zamyslí, zistí, že pojem dôstojný život je vágny, nejednoznačný, subjektívny. Pre niekoho dôstojný život, je život v luxuse: miliónové auto, miliónový, ohradený vysokými múrmi dom, pardón, hacienda, izolácia od okolia, podnikanie vo veľkom, stýkanie sa len s tými, ktorí sa vyrovnajú majetkom. Hovorí sa im ľudovo zbohatlíci. Pre väčšinu našich ľudí znamená dôstojný život zaplatiť všetky poplatky , nežiť ak sa dá na dlh, alebo ak pôžičky sú, tak ich aspoň splácať, a potom ešte nehladovať, to znamená rozčleniť si kasu na mesiac, na deň toľko na stravu, toľko na drogériu, toľko na oblečenie ... A vrchol dôstojnosti je, keď si našinec ešte aj niečo uloží alebo nechá sťahovať na poistku a stavebné sporenie. Má byt, resp. dom, alebo žije v prenájme,   auto viacmenej prekúpené, ale   aspoň do 10 rokov, deti študujú. Internáty im platí a deti ak sa vydaria, ešte aj brigádujú,   čiže môžu si   tak dovoliť značkové oblečenie, tenisky, kabelky atp. Aby nevyzerali v porovnaní s deťmi zbohatlíkov ako nedôstojní homelessáci.

Aký príjem a mzdu za prácu by vlastne mal jedinec mať, aby bol ten dôstojný život zaistený ?   Toto vedia len úradníci. Výška životného minima na jednu fyzickú osobu je presne stanovená:198,09 eur. Výška dávky v hmotnej núdzi taktiež: 61,60 eur. Výška minimálnej mzdy: 380 eur. A teraz   vzniká otázka. Zabezpečia tieto pevne stanovené sumy zo zákona dôstojnú životnú úroveň? Ak sú všetci úradníci, ktorí tieto sumy schválili presvedčení, že áno, tak nechápem, že nemajú všetci minimálnu mzdu zo zákona a za nadprácu by mali dostať odmeny. Alebo majú inú predstavu o dôstojnom živote? Čiže niekomu má na dôstojný život stačiť 380 eur, a niekomu 2,3,4....10 násobne vyšší príjem?

Stále mi to vychádza tak, že ak   zákonodarný orgán a vláda   negarantuje správnu sumu, ktorú by mal mať občan na zabezpečenie dôstojného života, tak načo nám taký zákonodarný orgán a taká vláda  je, keď nerieši to, čo je úplne zrejmé! Ale vysmieva sa z obyčajných ľudí. Proste si z nich robí posmech. A zamestnávatelia si následne dovoľujú to, čo im zákon umožňuje.

A na záver. Pojem   dôstojný život? Dôstojný či nedôstojný, hlavne že je v Ústave SR! Média nám aj tak v súčasnosti podsunuli pojem „sladký život“. Cukry sú však nezdravé, asi sa  dnes   dám na bielkoviny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?