Čo by dnes pomohlo človeku nad 29 rokov bez práce

Autor: Milena Janovicová | 17.2.2015 o 21:51 | (upravené 17.2.2015 o 23:34) Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1475x

Pri súčasnej vládnej garnitúre -  len múry nárekov. A koľko tých múrov? Aspoň  12+1. Na to, aby sa našinec  šiel  vysťažovať, musí  totiž v súčasnosti cestovať do Jeruzalema, kde je to pre neho drahé a   nie  dosť bezpečné.

Stretla som známeho.   Obligátna otázka : „Ako máš?“ Ironická odpoveď : „Výborne“, čo už povie dlhodobo nezamestnaný dlhodobo zamestnanému? Rozhovor pokračuje :   „A čo práca?“ „Nemám. Nikto ma nechce, nemám správny vek a kádrový profil“. „Čo sa sťažuješ, veď sa pozri,   ako žijú ľudia v Afrike.“ Predýchala som. „Fakt, aj život v   Debaľceve nie je bohvieaký“. Idem sa evidovať na úrad práce. Úradníčka, ktorá mi dva roky neponúkla žiadne zamestnanie, chce odo mňa potvrdenie, že si poctivo hľadám prácu. Dala som jej dve, nech si vyberie. Aj tretie mám v dohľade, ale to sa ani nepriznávam. Ktovie, ako to dopadne. Nechcem urieknuť. Ani na upratovačku síce nemám konexie, takže neviem, či je   môj problém vo vzdelaní. Aspoň sa na mňa usmieva a so záujmom pozerá v dokumentácii, kde som si už hľadala prácu. Nevie, ako sa má ku mne správať. Aj som jej sympatická, aj vie, že mi nemôže pomôcť.   Slušne   sa porúčam. Mamka Pôstková by mala zo mňa radosť, pardón,   Jozef Gregor Tajovský.   Zas   nabudúce, v presne stanovený deň. Evidencia musí byť, aj keby na chlieb nebolo! Že sýty hladnému neverí a   zamestnaný nezamestnanému je večnou pravdou.

Už viem, prečo sa nezamestnaní   uzatvárajú   pred svetom. Práve teraz, keď by mali navštíviť všetkých známych, pripomenúť sa ľuďom, ktorým niekedy pomohli, chodiť veselo a sebavedome po výberových konaniach ...  a oni naopak. Bočia od ľudí. Aby nedajboh nemali kvôli nim tí ľudia nejaký zlý pocit. Nečakajú   žiadnu pomoc. Len výsmech a pohŕdanie. Izolácia im dáva aspoň ilúziu kúska ľudskej dôstojnosti pred samým sebou.

A tu by pomohol múr nárekov. Na papierik napísať blog a vsunúť pod kameň. Za danej politickej situácie niet inej cesty z tejto bezútešnosti. Len kde ten múr   postaviť? V tých mestách, kde je   zúfalá situácia s vysokou mierou nezamestnanosti ? Najväčšie múry by vznikli       v Rimavskej Sobote, v Revúcej,   v Kežmarku,   v Rožňave , v Poltári   a ďalej najmenej v 7 okresoch, s evidovanou mierou nezamestnanosti nad 20 %. Takže spolu 12 múrov plus ešte jeden. Všetky sú totiž   ďaleko od centra a plač ľudí by do najkompetentnejších    ani nedošiel. A tak     ma napadá vystavať ten múr niekde tam, kde sa stavia a najlepšie miesto je historické, kde sa teraz stavajú garáže pod Bratislavským hradom. Keď už stavajú „potrebné veci“, tak aj tento múr nech zahrnú do projektu. Naša história je už za nami, pred nami sú len lepšie zajtrajšky. Aj Bratislavčania potrebujú taký múr, aj keď miera nezamestnanosti nie je tak ohrozujúca. Aby úplne nezblbli z tých hlúpych rozhodnutí, ktoré majú pod nosom a nejdú zastaviť. 

Predvčerom pochovali môjho suseda, 94 ročného. Výnimočného človeka, obdareného   životnou múdrosťou a silou charakteru. Pred smrťou sa spýtal syna: Načo som už tu na tomto svete? Potom nešťastne spadol a zomrel. Netreba sa dožiť 94 rokov, aby sa človek, ktorý nemá prácu, spýtal presne tú istú otázku. Zostáva asi už len odísť do tej Afriky, /nech sa nemusím porovnávať so známymi, rovesníkmi a susedmi v našom „slnečnom štáte“ v srdci Európy/. Oni sa plavia do zasľúbenej Európy a ja tam, do zasľúbenej Afriky. A tam   by bolo dobré nejako  dožiť, hlavne rýchlo a bezbolestne.Už viem aj ktoré kmene v Mali sa o to postarajú.Asi Bobovia,pre tých budem užitočná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?