Prečo sa na Slovensku zväčšuje byrokratický aparát

Autor: Milena Janovicová | 18.2.2015 o 21:23 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1183x

Má to svoj dôvod. Akonáhle sa vymýšľajú nové  zákony a pridávajú sa ďalšie úlohy úradom, musia zákonite prijať väčší počet pracovníkov.Lebo tí súčasní by sa od naváľanej agendy zbláznili. Stačilo jedno týrané a utýrané dieťa/nebohá Lucka,pokoj jej dušičke/a začal sa hľadať vinník.

Samozrejme úradníci. Ako to, že neprešetrili, nevošli do bytu...Neprišli ešte raz, neboli nástojčivejší?! Nikoho nezaujímalo, že úradníci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradov práce majú neskutočnú agendu, kde riešia viditeľné prípady: zanedbávania povinnej školskej dochádzky, kriminálne činy mladistvých  do 18 rokov, sprevádzanie a umiestnenie maloletých utečencov bez sprievodu. Stačí, že maloletý nechodí do školy 15 hodín a nemá ospravedlnenie, už sa to hlási úradníkom a začína sa kolotoč výchovných opatrení.  A ešte vypracovanie individuálnych plánov, šetrenie a riešenie detí a ich práv pri rozvodoch a úradníci  ako kolízni opatrovníci maloletých  na súdoch.Sociálna  kuratela pre tých, ktorí vyšli z nápravnovýchovných zariadení...A to som spomenula, len tie najvypuklejšie činnosti. Ak úradníci nájdu aj zanedbané dieťa v rodine, z dôvodu chudoby, to znamená zo sociálnych dôvodov, nemôžu zasiahnuť ani nič podniknúť. Zákon o rodine im zaväzuje ruky. Ale na druhej strane Zákon o rodine situácie týrania a zanedbávania rieši.Podľa §38 Zákona o rodine  je možné obmedziť rodičovské práva rodičom, ak

a/žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života

b/ak rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv

a povinností nevykonávajú vôbec, alebo

c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

 

V odseku 4 : Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom alebo výkon rodičovských práv a povinností  i napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva,  súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.

Načo sa teda  vymyslela a   k 1.2.2014 nadobudla účinnosť novela zákona č. 600/2003Z.z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, kedy úradníci majú kontrolovať, čo sa deje s dieťaťom od 3 do 6 rokov veku ? Rodičia tak musia hlásiť, kde je to dieťa v tom čase. Zákon upravuje viacero zmien, pričom ustanovuje aj novú povinnosť oprávnenej osoby.

,,Oprávnená osoba podľa §2 ods. 1 písm. a) až c) a e) je povinná po dovŕšení troch rokov veku nezaopatreného dieťaťa oznámiť platiteľovi písomne alebo elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o toto nezaopatrené dieťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, počas trvania nároku na prídavok a príplatok k prídavku; to neplatí, ak starostlivosť o nezaopatrené dieťa zabezpečuje rodič nezaopatreného dieťaťa alebo osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu a ak táto osoba poberá materské alebo rodičovský príspevok.“

Úradníci oddelenia štátnych sociálnych dávok úradov práce,  sú zavalení agendou detských prídavkov, rodičovských príspevkov, príspevkov pri narodení dieťaťa, pri úmrtí a mnohých ďalších, to nespomínam agendu vyrovnávania dávok so štátmi Európskej únie, osobitného príjemcu...Úrady musia prijať ďalších pracovníkov, ktorí kvôli niekoľkým asociálom kontrolujú a šikanujú  tak všetkých rodičov detí od 3 do 6 rokov.

Len neschopný učiteľ v škole kvôli jednému prípadu zlyhania trestal celú triedu a vtedy sme to všetci brali ako blud.

A tento blud nám zväčšuje počet úradníctva. Zákony, ktoré sú stále komplikovanejšie...

A eventuálne, keby sa nedajbože stalo zas niečo podobné, kto by zas zodpovedal? Úradník štátnych sociálnych dávok? Že si v tom množstve agendy nevšimol, že tento mesiac rodina nenahlásila, kde je dieťa? A čo keď nahlásila a potom utýrala. Tak to už teraz neviem, koho by brali na zodpovednosť. Keď Zákon o rodine je stále platný a zodpovedný za dieťa je stále rodič.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?