Príspevok k ďalšej „odpútavačke“od skutočných problémov : k odluke cirkvi od štátu

Autor: Milena Janovicová | 26.2.2015 o 20:14 | (upravené 12.3.2015 o 19:36) Karma článku: 7,54 | Prečítané:  1696x

Na úvod blogu sa hneď ohradzujem : nie som bigotná ani fanatická, som proste hlboko veriaci človek a na dnešnej dobe si vážim to, že svoju vieru nemusím skrývať. Preto sa pýtam. To fakt nám práve tieto peniaze, ktoré štát dáva na cirkvi chýbajú? Skutočne nám tie peniaze stoja za to, aby sme znechutili a medzi nás a kňazov postavili múr : ja tebe -  ty mne? A kde by sme tie  ušetrené peniaze investovali? Do výstavby megakasína v Bratislave?

Blíži sa jar a hospodár orezáva vinič aj ovocné stromy. Vie, že keď zatne do miazgy, do životodarnej sily, strom vyschne. A tak ja vnímam cirkev v našej histórii i v súčasnom živote. Ako tú  životodarnú duchovnú silu, ktorá nám pomohla prežiť všetky trápenia a zlé časy. A Slováci sú fakt  ťažko skúšaný národ. Ale žijú, pracujú, vedia vymyslieť svetové veci, majú špičkových lekárov, vynálezcov, vedcov, športovcov...  Proste máme byť na čo hrdí. A akú úlohu zohráva v našom každodennom živote cirkev? Stále kľúčovú. Sprevádza nás na našej ceste životom, od narodenia, cez krst dieťaťa, cez náboženskú výchovu na škole, nedeľné omše či služby Božie, svadby, sviatky, pohreby...Kňazi sú stále pri nás a pomáhajú nám prežiť tento život, pochopiť aj večné hodnoty, aby sme sa nehonili len za  materiálnymi statkami a nepociťovali to prázdno, ktoré nám tie materiálne veci prinášajú.  Naše deti chránia pred skazou súčasného sveta -  pred nudou, ktorá plodí zlo, pred počítačovou závislosťou, fajčením, alkoholom a inými drogami, gemblerstvom... Sú to naši anjeli strážni, duchovní otcovia, naši psychológovia a psychterapeuti.  Neverím, že existuje človek, ktorý ak to potreboval,  nenašiel kňaza, ktorý by mu nepomohol dostať sa z jeho bezvýchodiskových situácií a trápení. Aj rodičia – ateisti, by mali byť vďační kňazom za to, že vedú   deti veriacich rodičov, aby ich deťom neubližovali, ale nažívali  s nimi v láske a svornosti.  Dobre to pomenoval  „superstarista“   Martin Harrich,  ktorý stál na rázcestí a riešil dilemu mladých v tomto svete :  ako pokračovať v živote ďalej: sláva? peniaze? drogy? samovražda?  a odišiel na púť do Santiaga de Compostella,  kde  prežil duchovné obrodenie. Všetko  a každého by sme  chceli  oddeľovať. Ale oddeliť by sme mali hlavne naše deti od počítačov, mobilov, drog, agresivity a zloby a v tom nám cirkev skutočne pomáha.

Na margo všetkých medializovaných káuz ohľadom cirkví. Neexistuje sféra, organizácia, inštitúcia,  kde sú všetci dokonalí. Všade sa nájdu ľudia, ktorí na svoje miesto proste nepatria. A potom vrhajú zlé svetlo na každého a všetkých.  Tak vnímam všetky kauzy okolo cirkví. A cirkev je veľmi zraniteľná, lebo si stavia ušľachtilé ciele. A preto je aj najviac skúšaná a pokúšaná. Cirkevne povedané : „diabol nespí.“ Aj u človeka je to tak. Čím viac sa snažíte priblížiť dokonalosti, tým väčšie pokušenie a tým väčšie skúšky na vás čakajú.

A ešte post scriptum: aj mňa mrzí a srdce bolí, že arcibiskup Róbert Bezák je obeťou zákernej intrigy. Toľkým ľuďom  tak  chýba jeho slovo, účasť, povzbudenie. My sa správame niekedy  tak, ako by sme mali výnimočných ľudí na každom rohu a žiaľ, nemáme problém ich jediným šmahom  odpísať. Len pre tento jediný prípad by som oddelila cirkev od štátu, aby si vážila skutočných kňazov, ktorým ľudia dôverujú a veria, ale inak to považujem za zlý nápad. A čo mňa do toho, že v iných krajinách to tak je ?  Prečo sa práve v tomto máme porovnávať s inými štátmi a nie napr.  vo výške príjmu a v životnej úrovni?!

Dodatok k diskusii : Ďakujem všetkým diskutujúcim/i tenistom/Článok beriem ako motivačný. Nie som katolíčka, ale opísala som skúsenosť mojich známych aj blízkych ľudí.Je čas, aby sa cirkvi nesprávali ako sekty, neuzatvárali do seba, ale dali tomuto národu pozitívnu víziu a pomohli vyhrabať sa z hnusu pseudohodnôt ako sú : egoizmus,mamonárstvo,prízemný materializmus,živočíšnosť, primitivizmus. Také osobnosti ako A. Srholec, M. Kuffa, R. Bezák pochopili volanie doby. 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?