Ryba smrdí od hlavy alebo čo zapríčiní pád tejto moci.

Autor: Milena Janovicová | 2.3.2015 o 15:21 | (upravené 5.3.2015 o 22:34) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  1698x

Ľudia na vedúcich  postoch si pochlebujú a po čase im to nestačí,  potrebujú mať aj pochlebovačov, ale nie  každý má herecké schopnosti, a tí  majú po chlebe.

  V každej inštitúcii, kde som pracovala, som  pociťovala, aký je dôležitý šéf, vedúci, riaditeľ, majster... Je malé percento ľudí, ktorí   majú od prírody také danosti, aby zvládli riadiť skupinu ľudí. Hovorí sa tomu, že majú prirodzenú autoritu. Sú to tzv. lídri. Tento typ vedúceho pracovníka je majster vo svojom fachu,  má víziu ako by tá organizácia mala vyzerať a prosperovať a nielen to, má  ešte aj  x faktor – takú zvláštnu charizmu – ľudskosť, ktorej proste veríte. Viete, že vám neublíži len tak, z nejakého princípu, že vo vás vidí ľudskú bytosť. A pri chybe vás neponíži,  ale usmerní. Radosť pracovať pod takým šéfom. Ste schopní sa zodrať, robiť aj naviac. Stačí vám morálne ocenenie a uznanie.

Len múdry šéf sa obklopí múdrymi a schopnými ľuďmi. Nebojí sa, že ho prerastú. Nebojí sa, že ho ohrozia na mieste. A keby aj, tak je to výhra pracovať pod človekom, ktorý je múdrejší ako vy.

 Hlúpy šéf si potrpí na pätolizačoch.

Od nepamäti sa na vedúce miesta  drali nie ľudia s faktorom x,  ale ľudia, ktorí  túžili  hlavne po peniazoch a po moci. Múdry vládca si dáva pozor pri výbere ľudí na vedúce miesta. Ak sa tam dostanú ľudia,  ktorí si kompenzujú  svoju slabosť po uznaní, po rešpekte, narobia viacej škody ako úžitku. Ich heslom je „ z cudzieho krv netečie“, hlavné kritérium míňania je -  ja a  aby boli  „svoji“ spokojní. Začínajú s tým, že rozdelia kolektív na tých „svojich“ a „iných“. Ich metódy sú hlavne naháňanie strachu a ponižovanie. Hľadanie chýb a pranierovanie. Pozor, ale nie každého, len tých „iných“, „svoji“ sú beztrestní. Každý donáša na každého. Zastrašovaním chcú dosiahnuť, aby  sa ľudia zmenili na ovce  a bľačali v tej tónine, ako im oni nadirigujú. 

Ak sa dosadia do vedúcich postov takíto ľudia  v hladových dolinách, s vysokou mierou nezamestnanosti,  zamestnanci nemajú inú šancu, len týchto „šéfov“,  sociopatov,  počúvať. Lebo keď nie, je ohrozený príjem rodiny.

 Paradoxom je, že takíto „šéfovia“, ktorí presadzujú politické rozhodnutia a  na ktorých stojí táto moc, zväčšujú nespokojnosť ľudí. Ľudí už neťaží len platová mizéria, že otročia za minimálny príjem, ale musia ešte znášať nálady drzého a nadradeného šéfa. Zlý výber kádrov,  neznesiteľná arogancia vedúcich pracovníkov nakoniec aj zapríčiní  pád tejto moci. Zlí „šéfovia“ budú zároveň aj  jej hrobármi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.


Už ste čítali?