O šikane a jej zákerných formách.

Autor: Milena Janovicová | 5.3.2015 o 10:38 | (upravené 10.3.2015 o 13:24) Karma článku: 8,19 | Prečítané:  1704x

Keď Miloš Forman hľadal do filmu „Prelet nad kukučím hniezdom“ postavu vrchnej sestry Ratchedovej, poriadne sa zapotil. Mala to byť chladnokrvná žena, bez srdca a skvelá manipulátorka. Nakoniec našiel peknú, štíhlu, s chladnými nebovomodrými očami - herečku Louise Fletcherovú.  Vychádzal z toho, že keď vidíme peknú tvár, nečakáme obludu. Jej krása a chlad znásobili surovosť tragédie.

Stačí jedna taká „sestra“ ako učiteľka na škole a povesť všetkých vzdelaných a obetavých  učiteľov a celého učiteľského fachu je pošramotená.

A takú „sestru“ som stretla aj ja, na jednej základnej škole, v roli učiteľky. Pekná, štíhla, upravená.  Mala herecké nadanie:  keď zistila, že má niekto postavenie alebo viac peňazí, bola sladká ako med.

Už jej povesť z predchádzajúceho pracoviska bola zlá.

Vraj  dieťa, ktoré učila, malo epilepsiu. Ťažko sa mu učilo a ona ho zhadzovala pred triedou. Chcelo spáchať sebevraždu.  Rodičia sa prišli na ňu sťažovať. Jej ďalšia hodina po sťažnosti bola odplatou. „Napíšeme si písomku.“ Pozbierala, ohodnotila. Postihnutému dievčatku hrozila štvorka. Na to ona vyhlásila: „ Nebudem vám všetkým zapisovať známky, lebo ona sa sťažuje.“ Deti začali byť voči dievčaťu nevraživé.  Mala toho viacej na rováši, a tak  zo školy nakoniec musela odísť.

Prijali ju ale na ďalšej škole, jej zlú povesť nebrali do úvahy, uverili v jej peknú tváričku a milé správanie a keďže bola aj primerane ctižiadostivá, drala sa do funkcií. Urobili z nej predsedkyňu rodičovskej rady. V kompetencii rodičovskej rady je aj odvolať riaditeľa. Tak si viete predstaviť, akej moci sa tejto navonok milej  „sestre“ dostalo.

Keď sa zabývala, ukázala aj svoju druhú tvár. Zákernosť. V triede mala svoje lieblingy a obete. Na deti bohatých a známych rodičov si netrúfala. K tým bola milá. Lieblingy ju museli  bezpodmienečne poslúchať. Obete si vyberala intuitívne. Hlavne citlivejšie deti. Potrebovala ich za každú cenu ponížiť. Na tých preukazovala svoju tvrdosť, a tak potom aj tie menej citlivé deti sa jej začali tiež báť. Keď videli, ako sa správa k deťom nekonfliktným a utiahnutým, tak boli radi, že nezraňuje aj ich ego.

Ako to robila?  Prišla na hodinu a vyvolala žiaka. Stačilo, že dačo nevedel. Dala 5. Na druhú hodinu vyvolala toho istého žiaka, a keď niečo nevedel, posadila a dala 5. A potom dlho toho žiaka nevyvolávala. Mohol sa on hlásiť. Zbytočne. Potom dala písomku. Dostal 1.Ale pri danej konštelácii známok to už bolo na trojku s protekciou. Tak sa z jednotkára, dvojkára, stal žiak na prepadnutie. A pred klasifikáciou si zavolala rodiča a začala sa hrať na spravodlivú, aby jej bol rodič vďačný, že vôbec dieťa neprepadlo.

V piatej triede, keď deti len začínali s anglickým jazykom, vyvolala dieťa, ktoré zle vyslovovalo sykavky a bolo introvertné,  pred triedu a dala mu napísať anglické slovo. Napísal s chybou, namiesto th dal len t. Obula sa doňho pred triedou. „Ty a také základné veci nevieš?! Čo si ty myslíš, že len tak ti budem dávať dobré známky?“ Presadila ho osobitne od ostatných. Za to, že v písomke nenapísal zámená veľa seba, ale pod sebou,mu dala trojku. Za projekt Moje záľuby, kde mal fotografie a trochu textu- štvorku.Bez zdôvodnenia.Chlapec, ktorý sa rád učil  a mal dobré známky, sa uzavrel ešte viac a úplne začal o sebe pochybovať. Postupne sa prestal učiť. Bol presvedčený, že je neschopný a nič nedokáže. Začali mu od stresu vypadávať vlasy. Pred každou hodinou angličtiny mal zdravotné problémy. Rodičia sa sťažovali. Ale bezvýsledne.  V 6. ročníku sa z dobrého žiaka stal štvorkár. Potom rodičia dieťa preradili na inú školu. Ťažko sa z tej šikany dostával. Teraz  úspešne študuje na vysokej škole.

Riaditeľovi, ktorý  ju pri každej sťažnosti  podržal, sa tiež od nej  dostalo. Keď mali byť voľby za riaditeľa školy, daná pani učiteľka začala robiť kampaň proti nemu, aký je neschopný. Chcela byť riaditeľkou. Keď sa jednalo  o zánik danej školy a  bolo treba  sa za školu postaviť, jej sa nechcelo a sama sa vzdala funkcie predsedkyne  rodičovskej rady . Potom už mal voľné ruky a mohol vziať do úvahy celý šuflík,/ktorý mi ukázal/, sťažností na jej metódy a šikanu.

Nasleduje happy end. Odišla zo školstva a začala podnikať. Vďakabohu za tie deti!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?