Nezamestnanosť ako spúšťač duševnej choroby. Nezamestnanosť a rozpad rodiny.

Autor: Milena Janovicová | 9.4.2015 o 9:50 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  866x

Skutočné príbehy.

-Známi :

Mladá rodina. On, ona, dve deti, postavili dom. A potom sa to stalo. Prišiel o prácu. Prepúšťali. Ona na rodičovskom príspevku s druhým dieťaťom. Hypotekárny úver. Jemu „preplo“, zbláznil sa, stavy nepríčetnosti a bludy. Diagnóza : schizofrénia. Nezamestnanosť ako spúšťač duševnej poruchy. Súčasná situácia: On sa lieči, ale deti sa ho boja. Nechcú s ním zostať. Aj ona má z neho strach. Nevedia, ako  budú žiť ďalej.

-Matka- moja bývalá klientka, „cukrovkárka“:

  Harmonická rodina s tromi deťmi. Najstaršia dcéra vydatá, stredná – hendikepovaná, najmladší školák- II.stupeň ZŠ. Matka pracovala ako upratovačka. Otec nezamestnaný, našiel si prácu v Českej republike. Dochádzal na týždňovky. Jedného dňa sa neozval, telefón prestal dvíhať. Našiel si známosť a zostal tam- navždy. Matka s minimálnou mzdou, splácala pôžičku na byt, zaplatila nájomné a na živobytie jej nezostalo takmer nič. Výživné od neho žiadne, vraj oficiálne nepracuje, ale v skutočnosti na čierno vo firme priateľky. Do dvoch rokov sa jej zdravotný stav výrazne zhoršil: vysoký krvný tlak, cukrovka. Súčasná situácia : matka  zomrela na infarkt, zadĺžená.

-Známi :

 On, ona, dvaja synovia. Postavený krásny dom. Ona prišla o prácu pri prepúšťaní, odchádza na dvojtýždňovky do Rakúska, on pracuje za skoro minimálnu mzdu. Odcudzili sa. On začal popíjať. Súčasná situácia : Rozviedli sa, predali dom, žijú oddelene, on v podnájme, ona v kúpenom byte.

-Susedia :

 on pracoval s relatívne dobrým príjmom, vystavali pekný dom, ona, nezamestnaná,  odišla za prácou do Švajčiarska. Deti - dve dcéry. Odcudzili sa.  On si našiel priateľku. Veľmi nepekný rozvod. Obvinila ho, z pomsty, že je pedofil. Nepreukázalo sa to. Dievča následne skončilo s diagnózou „schizofrénia“. Teraz sú aj so sestrou v Anglicku.

Tieto príbehy sú len omrvinky ...Stačí sa  poobzerať.

Nezamestnanosť je ako mor, je to peklo na zemi. Keď žiť treba a niet z čoho. V SSM v Strážskom  prepúšťajú : od 23. marca do 30 júna príde o prácu 300 ľudí – to znamená ďalších  300 rodín s problémami, pred kolapsom,  na hranici rozpadu.

Ako to, že sa tento problém nerieši ako akútny, prioritný? Ale znásobuje sa  byrokracia a šikana chudobných!

Pozitívny záver : rozkvitli tulipány.

Poznámka : vopred ďakujem diskutujúcim, že ma neobvinia zo slaboduchosti, vymýšľania, pesimizmu....veď oni už vedia z čoho. Nie je to fikcia. Sú to  fakty. Nesúťažím o literárnu cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.


Už ste čítali?